229635-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och inköp av Brandsläckningsutrustning m.m 2017.
Referensnummer: Ks 674/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Antagen leverantör skall i erforderlig omfattning utföra besiktning/service/underhåll samt tillhandahålla brandsläckningsutrustning såsom handbrandsläckare, inomhusbrandposter, brandfiltar, nödbelysning och brandvarnare. Omfattningen varierar mellan de upphandlande myndigheterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625100 Branddetektorer, 31625200 Brandlarmssystem, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111300 Brandsläckare, 35111320 Bärbara brandsläckare, 35111400 Brandräddningsutrustning, 35111500 Brandbekämpningssystem, 35111520 Brandbekämpning, skum och liknande medel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget:
Antagen leverantör skall i erforderlig omfattning utföra besiktning/service/underhåll samt tillhandahålla brandsläckningsutrustning såsom handbrandsläckare, inomhusbrandposter, brandfiltar, nödbelysning och brandvarnare. Omfattningen varierar mellan de upphandlande myndigheterna. Vid större inköp, vid t.ex. nyproduktion, har den upphandlande myndigheten möjlighet att göra separat objektsupphandling. Upphandlingen avser ramavtal. Förteckning över aktuella objekt bifogas i bilagor. Förteckningen bygger bl.a. på nuvarande leverantörers register och redovisar kända objekt 2016. Antalet objekt kan förändras under avtalstiden och skall regleras enligt AUC.614. Förteckningen är avsedd som underlag för anbud och är inte att betrakta som bindande. Avtalstiden är 1.10.2017 – 30.9.2019. Vid avtalstidens utgång kan förhandlingar om förlängning komma i fråga. Avtal kan förlängas högst 2 x 12 månader.