229648-2018 - ResultatSverige-Helsingborg: Programvara för särskild industri
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plattform för Geografisk Information - VA
Referensnummer: 17/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att ta ett helhetsgrepp över NSVA:s arbete med geografisk information, och ge det arbetet IT-stöd som är anpassat utifrån verksamheten.
I upphandlingen omfattar bland annat programvara inklusive licenser, konvertering från flera källor, skräddarsydda utbildning, support, underhållsavtal och senare vidareutveckling av programvaran.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72266000 Programkonsulttjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen