229679-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Hissinstallationer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster – Hiss.
Referensnummer: 112/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45313100 Hissinstallationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal gällande Hissarbeten.
Med Ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Avtalsanvändare:
— Göteborgs stad. För mer information se webbplats: http://www.goteborg.se
— Göteborgs kyrkogårdsförvaltning.
— Räddningstjänsten Storgöteborg.
— Göteborgsregionens kommunalförbund och ISGR AB.
Upphandlingen omfattar Hissarbeten gällande installation samt service, reparation och byte av delar till hissar.
Beräknad ramavtalsvolym: 18 000 000 SEK/år.
Angiven volym är en uppskattning baserad på omsättning av befintliga Ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 50000000 Reparation och underhåll, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet:
Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är Ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör Ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta Ramavtal.
Under ramavtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets- och organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Upphandlingen avslutas genom att Inköp och upphandling och samtliga kvalificerade Anbudsgivarna tecknar Ramavtal.