229700-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Arkitektonisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekttävling - Ny bro över Rönne å
Referensnummer: KS 2021/ 378
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71220000 Arkitektonisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Pyttebron i Ängelholm har ett karaktäristiskt utseende. Den bro som ska ersätta Pyttebron ska därför vara något extra. Kommunstyrelsen har därför beslutat att arrangera en arkitekttävling för utformningen av den nya bron. Tävlingens syfte är att få ett urval av flera nyskapande, utvecklingsbara och genomförbara förslag till en ny vägbro över Rönne å, där den nya bron blir ett väl gestaltat tillägg i centrala Ängelholms landskap.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen