229705-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Kyl- och ventilationsutrustning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årlig besiktning, service och reparationer av kylanläggningar
Referensnummer: KSN-2019-1526
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal omfattande årlig besiktning samt service och reparationer av kylanläggningar, i huvudsak kökskyla (kyl och frys, kylrum, frysrum), komfortkyla samt processkyla (bad- och isanläggningar).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 45331230 Installation av kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 71631000 Teknisk besiktning, 71632000 Teknisk provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen