Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Bedömartjänster
Referensnummer: 21/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedacs verksamhet omfattar såväl bedömning inför ackreditering som tillsyn av ackrediterade organ.
Swedac kommer att upphandla en ”pool” av bedömare för framtida bedömartjänster. De bedömare som kommer att anlitas ska kunna göra bedömningar av det ackrediterade organets förutsättningar för uppfyllande av ackrediteringskrav. Bedömningar sker vanligtvis där det ackrediterade organets verksamhet bedrivs. Bedömningar på distans kan också förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen