229748-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Slamsugare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spolning, Slamsugning, rengöring, besiktning av cisterner 2019
Referensnummer: GNU 2019/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144410 Slamsugare
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar slamsugning, rengöring, besiktning av cisterner samt spolning och rengöring av brunnar och ledningar på tomt, mark och i byggnader. Upphandlingen samordnas tillsammans med Falu kommun, Hedemora kommun, Ludvika Hem AB, AB Stora Tunabyggen, Hushagens Fastighets AB
AB Hedemora bostäder, Hedemora kommunfastigheter AB, Hedemora Energi AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144410 Slamsugare, 90513900 Hantering av slam, 90513700 Transport av slam, 90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hedemora
Del nr: 2
Borlänge
Del nr: 3
Ludvika Klar
Del nr: 4