22977-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal för simulatoranläggningar i CMS
Referensnummer: C 2022-0460
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers maritima simulatorer (CMS) är en av Skandinaviens största simulatoranläggningar för maritim utbildning, träning och forskning. Anläggningen består utav ett flertal simulatorer för navigation, DP-manövrering, kommunikation, lasthantering och maskin. För delar av anläggningens räkning önskas ett 5-årigt serviceavtal (med möjlighet till förlängning) upphandlas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen och målbild
Chalmers maritima simulatorer (CMS) är en av Skandinaviens största simulatoranläggningar för maritim utbildning, träning och forskning. Anläggningen består utav ett flertal simulatorer för navigation, DP-manövrering, kommunikation, lasthantering och maskin.
Denna upphandling avser serviceavtal för:
Wärtsilä Full Mission Bridge Simulator
Wärtislä GMDSS SIMULATOR
För delar av anläggningarnas räkning önskas ett 5-årigt serviceavtal (med möjlighet till förlängning) upphandlas.
Wärtsiläs Full Mission Bridge Simulator
Wärtsiläs Full Mission Bridge Simulator är certifierad av klassningssällskapet Det Norske Veritas. Simulatorn, en Wärtsilä Navi-Trainer Professional 5000 (NTPro), är en klass A-simulator som möjliggör en fullständig simulering av de operationer som genomförs ombord, inklusive manövrering i trånga områden, Dynamic Positioning, Search and Rescue och Oil Spill operationer, is navigering, etc. Simulatorn har kapacitet att i en realistisk miljö simulera alla de kompetenskrav som det internationella regelverket STCW-95 ställer på bryggtjänstgörande fartygsbefäl. Chalmers Full Mission Bridge Simulator kan också samköras med Sjöfartsverkets bryggsimulator och VTS-simulator, som finns på institutionen. Simulatorn består av två fartygsbryggor med en cylindrisk visuell projektion om 270 resp. 200 grader samt en mindre brygga med 110 graders visuell projektion. Bryggorna är av cockpit design utrustad med både hård och mjukvara som finns på en modern fartygsbrygga. Genom ett serviceavtal med Wärtsiläs uppdateras NTPro kontinuerligt med mjukvara som garanterar Beställaren att kunna köra med det senaste appliceringen av simulatorteknologi.
I Beställarens radiokommunikationslab efterliknas fartyg-till-fartyg och fartyg-till-land kommunikation med både landbundna och satellitbaserade kommunikationssystem. I GMDSS-simulatorn (Global Maritime Distress and Safety System) skapas möjligheter för de studerande att lära sig hantera all GMDSS-utrustning för ROC- och GOC-utrustade fartyg. Anropsförfarande, nöd- samt säkerhetsprocedurer övas med olika kommunikationsspel. Detta ger en större förståelse för hur radiosystemen fungerar i verkligheten. Kraven för ROC (Model Course 1.26) och GOC (Model Course 1.25) uppfylls av denna simulator. Anläggningen omfattar fem radiohytter samt en instruktörsstation.