Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad upphandling - Avfallshämtning
Referensnummer: UH-2018-232
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun genomför en samordnad upphandling gällande avfallshämtning för hushåll. Deltagande kommuner är:
Sigtuna kommun
Håbo kommun
Knivsta kommun
Upplands-Bro kommun
Uppdraget omfattar hämtning av hushållsavfall från samtliga deltagande kommuner. Upphandlingen omfattar även införande av system med fyrfackskärl för fastighetsnära insamling där det är lämpligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen