Uppdraget omfattar ett ramavtal för miljötekniska undersökningar avseende förorenad mark. Ramavtalet ska gälla i maximalt 4 år (2 år med möjlighet till 2 års förlängning). Ramavtalet kommer att tecknas med tre leverantörer, förutsatt att så många kvalificerade anbud lämnas.
De objekt som kommer att vara aktuella för avrop från ramavtalet är framförallt prioriterade objekt i riskklass 1 och 2 enligt MIFO -Naturvårdsverkets metodik för inventering av förorenade områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90732000 Tjänster avseende jordföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen