229928-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd
Referensnummer: KS.2023.226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för färskt bröd för Värnamo kommun. Avtalsstart är planerad till 1 juni 2023.
Värnamo kommun serverar ca 7000 portioner per dag inom skola och förskola, samt ca 600 portioner per dag inom servicehusen.
Värnamo kommun har en varudistributionscentral, dit allt ska levereras. Distributionscentralen tillser att leverera ut till våra enheter 1-2 ggr/vecka till ca 45 enheter i kommunen.
Värnamo kommun garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer, dock är takvolymen 6 MSEK för avtalet.
Upphandlingens beräknade värde: SEK 4,8 Mkr
Upphandlingens maximala värde (takvolym): SEK 6 Mkr
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd, 15811500 Färdiga brödprodukter, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15821000 Rostade brödprodukter och bakverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art:
Omfattning:
Hela Värnamo kommun
Mängd: