Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konfokalmikroskop
Referensnummer: RS 2022-02122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38510000 Mikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
Vivascope 2500 är ett ex vivo konfokal laserskanningsmikroskop med två olika laserljusvåglängder som tillåter reflektions- och fluorescenssignaler att detekteras i realtid för digital histopatologisk vävnadsanalys.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västra Götalandsregionen avser att köpa 1 st Vivascope 2500 inklusive serviceavtal som är ett ex vivo konfokal laserskanningsmikroskop med två olika laserljusvåglängder som tillåter reflektions- och fluorescenssignaler att detekteras i realtid för digital histopatologisk vävnadsanalys. Denna utrustning kommer att användas på Sahlgrenska universitetssjukhus dermatologiavdelning. Upphandlingen kommer att göras direkt av leverantören Vivscope GmbH.