2. Förfarande
Förfarande
Titel: 2st. sidlastare sopbilar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar leverans av två styck sidlastande sopbil till beställarens insamling- och återvinningsverksamhet. Sopbilen kommer att användas till att tömma kärl 140–400 liter. Sopbilarna kommer användas i de centrala delarna av staden men även på glesbygden. Bilen ska vara anpassade för svenska förhållanden avseende trafiksäkerhet, miljö och arbetsmiljö. Bilen beräknas köras 3000 mil per år. Bilen ska köras på HVO-bränsle (ska även kunna drivas med diesel) Leverantören ska kunna tillhandahålla produktnära tjänster så som garanti och underhåll, samt akutservice. Vid leverans ska leverantören hålla en utbildning för berörd personal. Utbildningen syftar till att förarna ska lära känna fordonet och funktioner. Fordonet ska vara av årsmodell 2025 eller nyare.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144510 Fordon för avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110879:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34144511 Sopbilar, 34144512 Sopbilar med komprimator