230027-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Redovisning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-system 2022
Referensnummer: RS/220987
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79211000 Redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
SaaS tjänst med följande funktioner
Leverantörens HR-system (tjänst)- ska levereras som en SaaS-tjänst och ska innehålla verktyg och funktioner för minst följande tjänsteområden:
·        Personaladministration
·        Lönehantering
·        Tidregistrering
·        Schemaläggning
·        Rehab
·        LAS
·        Löneöversyn
·        Integrationer mot ekonomisystem och övriga processer som exempelvis schema- och bemanningssystem samt övriga system som har behov av korrekt HR- och medarbetardata.
Systemmiljö
Leverantören ska tillhandahålla följande systemmiljöer av offererat system:
·        Produktionsmiljö
·        Utbildningsmiljö
·        Testmiljö
Tjänster/funktioner
·        Utveckling av tjänst
·        Drift
·        Dokumentation
·        Utbildning
·        Konfiguration
·        Support
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 98 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79211000 Redovisning, 79211100 Bokföring, 79211110 Lönehantering, 79600000 Rekryteringstjänster, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79631000 Personaltjänster och lönehantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
·        Personaladministration
·        Lönehantering
·        Tidregistrering
·        Schemaläggning
·        Rehab
·        LAS
·        Löneöversyn
·        Integrationer mot ekonomisystem och övriga processer som exempelvis schema- och bemanningssystem samt övriga system som har behov av korrekt HR- och medarbetardata.
·        Produktionsmiljö
·        Utbildningsmiljö
·        Testmiljö
·        Utveckling av tjänst
·        Drift
·        Dokumentation
·        Utbildning
·        Konfiguration
·        Support
Systemets prestanda ska vara anpassad för att klara av en organisation motsvarande regionens storlek utan prestanda- och/eller funktionella förluster.
Leverantörens system ska som lägst ha kapacitet och prestanda för att hantera över 15 000 lönespecifikationer per månad.
För mer information se bilaga 3 Tjänstebeskrivning.