230062-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning - Ludvika 2019
Referensnummer: GNU 2019/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar snöröjning och halkbekämpning för Ludvika kommun, Ludvika Kommunfastigheter AB, LudvikaHem AB och WessmanBarken Vatten & Återvinning AB (WBAB).
Upphandlingen består av 20 st. grupper uppdelat på 8 geografiska områden:
• Grängesberg (7 grupper)
• Gonäs och Blötberget (1 grupp)
• Sunnansjö och Saxdalen (1 grupp)
• Nyhammar och Grangärde (1 grupp)
• Norrvik, Brunnsvik och Sörvik (1 grupp)
• Håksberg, Landforsen och Ludvika Norra (1 grupp)
• Ludvika (8 grupper)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grängesberg 1 - Ludvika kommun (Prioriterade vägar och GC-vägar)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grängesberg 2 - Ludvika kommun (Lokalgator Bergslagsbyn och västra Grängesberg)
Del nr: 2
Grängesberg 3 - Ludvika kommun (Lokalgator Björkås)
Del nr: 3
Grängesberg 4 - Ludvika kommun (Lokalgator östra Grängesberg)
Del nr: 4
Grängesberg 5 - Ludvika kommun
Del nr: 5
Grängesberg 6 - LKFAB/LudvikaHem
Del nr: 6
Grängesberg 7 - WBAB
Del nr: 7
Gonäs/Blötberget
Del nr: 8
Sunnansjö/Saxdalen
Del nr: 9
Nyhammar/Grangärde
Del nr: 10
Norrvik/Brunnsvik/Sörvik
Del nr: 11
Håksberg/Landforsen/Norra Ludvika
Del nr: 12
Ludvika 1 (Lokalgator Knutsbo) - Ludvika kommun
Del nr: 13
Ludvika 2 (Lokalgator Notgården) - Ludvika kommun
Del nr: 14
Ludvika 3 (Parkeringar centrum) - Ludvika kommun
Del nr: 15
Ludvika 4 (Renstraktor/redskapsbärare) - Ludvika kommun
Del nr: 16
Ludvika 5 - LKFAB
Del nr: 17
Ludvika 6 - LudvikaHem
Del nr: 18
Ludvika 7 - LudvikaHem
Del nr: 19
Ludvika 8 - WBAB
Del nr: 20