230156-2021 - ResultatSverige-Bålsta: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts och interna transporter av elever
Referensnummer: UH-21-29090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar skolskjuts samt interna transporter av elever.
Med skolskjuts avses resor mellan elevens hem eller en plats i nära anknytning till elevens hem och den plats där utbildningen bedrivs.
Med interna transporter avses elevresor mellan kommunens lokaler, verksamheter, fritidshem, praktikplatser, och utflyktsmål.
Avtalstiden är 4 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen