230198-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Post- och telekommunikationstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildtelefoni 2020
Referensnummer: 20/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64000000 Post- och telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten riktar sig till personer med dövblindhet, hörselnedsättning, språkstörning eller som är döva och använder svenskt teckenspråk i sin kommunikation, samt till alla som hör och talar och som är i kontakt med personer som har dessa funktionsnedsättningar. En teckenspråkstolk förmedlar samtalet mellan en person som är teckenspråkig och en person som hör och talar. Se vidare förfrågningsunderlaget.