230198-2023 - PlaneringSverige-Malmö: Restaurang- och serveringstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restauratör till Stadsbiblioteket i Malmö Stad
Referensnummer: KN-2023-1860
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förhandsannons inför kommande upphandling av tjänstekoncession avseende drift av restaurang till Stadsbiblioteket i Malmö Stad.
Malmö stad, kulturförvaltningen, kommer att genomföra en upphandling av en tjänstekoncession avseende restauratör till Stadsbiblioteket. Nu söker stadsbiblioteket leverantörer som är intresserade av att ha dialog med inför detta och delar vår passion för biblioteket som demokratisk, öppen och tillgänglig mötesplats.
Avtalets startdatum är beräknat till kvartal 1, 2024.
Koncessionsdokumenten beräknas bli tillgängliga under juni månad 2023.
Observera att ändringar kan komma att ske innan annonsering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55310000 Restaurangserveringstjänster, 55330000 Kafeteriaverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vill du vara den som driver en servering i Malmös populära Stadsbibliotek?
Stadsbiblioteket har ett fantastiskt läge och ligger centralt i Malmö på Kung Oscars väg intill Slottsparken med över 1 miljon besökare per år. Särskilt under sommarhalvåret rör sig många människor också utanför biblioteket i parkmiljön eller på den välbesökta lekplatsen strax intill. Med Davidshall ett stenkast ifrån är kopplingarna till Malmös stadskärna mycket nära.
Restauratören ska kunna tillhandahålla lunchalternativ som speglar efterfrågan från bibliotekets målgrupp och medarbetare till ett rimligt pris likväl som när gäster droppar in för en kaffe eller fika.
Vi ser gärna att leverantörens verksamhet genomsyras av ett medvetet val avseende miljö, klimat och hållbarhet. Driftsformer med fokus på inkludering och social hållbarhet är mycket välkomna att visa intresse. Vi ser gärna också att leverantören vid större arrangemang/besök på biblioteket är öppen för samverkan gällande menyer och catering.