230232-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Larmövervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm 2022 - Hela Larmkedjan
Referensnummer: 22/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ett avtal gällande Trygghetslarm inklusive hel larmkedja till Lidingö stad (staden) och Omsorgs- och socialförvaltningen (osf).
Medborgare i Lidingö stad som oroar sig för att till exempel ramla eller som har en ökad risk att drabbas av akut sjukdom kan ansöka om att få ett trygghetslarm. Trygghetslarm är en tjänst som gör det möjligt för medborgaren att komma i kontakt med personal vid oförutsedda situationer och är till för att skapa trygghet för medborgaren och dess anhöriga.
Personer som är folkbokförda på Lidingö och har fyllt 65 år kan ansöka om trygghetslarm och få detta utan en behovsprövning.
För närvarande är det ca 1160 kunder/brukare som har trygghetslarm samt 75 kunder/brukare på Baggebygårds servicehus har som brandvarnare kopplade till trygghetslarmet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35111400 Brandräddningsutrustning, 35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lidingö Stad är en av Stockholms läns kommuner och har ca 47 000 invånare. Staden innefattar ön Lidingö samt ett antal kringliggande ögrupper och är indelad i 18 stadsdelar där invånarantalet varierar från ett hundratal till drygt 5000.
Omsorgs-och socialförvaltningens uppdrag är bland annat att möjliggöra och utföra de beslut som fattas av omsorgs- och socialnämnden. Förvaltningen ska bedriva en effektiv och rättssäker socialtjänst utifrån lagstiftningen och med individens behov och resurser i fokus. Förvaltningen erbjuder stöd till lidingöbor i livets alla skeenden och omfattar verksamhetsområdena individ- och familjeomsorg, nyanlända, arbetsmarknad, socialpsykiatri, funktionsnedsättning, och äldre.
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.