23036-2018 - PlaneringSverige-Skellefteå: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult - Byggnadskonstruktion
Referensnummer: UH-2018-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för konstruktörer/statiker för projektering av konstruktionshandlingar för byggprojekt. Arbetet omfattar bland annat hållfasthetsberäkningar, dimensionering, tekniska beskrivningar och ritningar kopplade till bärande konstruktioner för byggnader. Uppdragen kan avse handlingar både för utförandeentreprenader och totalentreprenader.
Konsultation/stöd i förvaltningsfrågor gällande konstruktion som teknikområde kan komma att ingå.
Uppdragen kan avse:
—Programskede.
—Systemhandlingsskede.
—Bygghandlingsskede.
—Förvaltningsskede.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen