230369-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Polisutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OC-spray med tillbehör
Referensnummer: 933-A385.906/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35200000 Polisutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
I Polismyndighetens uppdrag ingår att upprätthålla allmän ordning och se till att invånare och besökare följer Sveriges lagar. För att kunna genomföra detta uppdrag behöver Polismyndigheten vissa tvångshjälpmedel, varav OC-spray är ett utav dessa.
Med OC-spray avses en handhållen enhet med vätska som består av peppar-fruktextrakt och vatten och som med hjälp av drivgas kan sprutas ut i form av en koncentrerad stråle i avsikt att reta ögonen och tillfälligt förblinda den mot vilken strålen riktas. Den aktiva substansen i OC-spray är capsaicin (oleoresin capsicum).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 147 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en samnordisk upphandling vilket innebär att OC-sprayen kommer att tillhandahållas för poliser som tjänstgör i Sverige, Norge och Danmark, som utför olika typer av polisuppgifter, vilket kräver funktion och hantering av OC-spray under olika temperatur- och klimatförhållanden. Denna upphandling omfattar även ett antal andra myndigheter. Dessa är Säkerhetspolisen, Tullver-ket, Försvarets Materielverk (FMV) samt Kustbevakningen.