23037-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Anläggningsmaskin- och transporttjänster samt traktorer- Falun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anläggningsmaskin- och transporttjänster samt traktorer- Falun
Beskrivning: Rangordnat avtal avseende Anläggningsmaskinstjänster samt transporttjänster med förare och maskin/fordon. Tjänsterna ska täcka behovet som den egna basresursen inte har kapacitet för. Ramavtalet ger beställarna möjlighet att under avtalstiden beställa mindre eller större uppdrag där förutsättningar såsom start- och färdigställandetid, omfattning och resultat överenskommes och bekräftas av beställaren vid varje tillfälle.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Falun - Grupp 1.0: Anläggningsmaskintjänster
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106954:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Vissa prisposter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Falun - Grupp 2.0: Transporttjänster
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106954:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Falun- Grupp 3.0: Traktorer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106954:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Falun- Grupp 4.0: Renhållningsfordon
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106954:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Falun- Grupp 5.0- Väghyvlar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106954:Lot:5