Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggningsarbete, Vara kommun
Referensnummer: 2022/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser beläggningsarbeten som utförs i kommunal regi. Såväl underhållsbeläggning som nyproduktion kan bli aktuell. Även objekt som förvaltas av vägföreningar men som ligger inom planlagt område kan bli aktuella. Objekt som upphandlas i särskild ordning och där beläggningsarbete utgör en del omfattas inte. Handläggning genomförs löpande under beläggningssäsongen, maskinläggning enligt för varje säsong fastlagd tidplan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen