Huvudsaklig CPV-kod 45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Rivning av befintlig kaj och uppförande av ny kajkonstruktion i energihamnen i Göteborgs Hamn. Projektet genomförs som totalentreprenad i strategiskt partnering med komplexa geologiska, logistiska och tekniska förutsättningar. Den nya kajen skapar förutsättningar för hantering av nya bränsle och produkter efter energiomställningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen