230444-2022 - ResultatSverige-Kristianstad: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Framtagande av tillstånd för strandfodring
Referensnummer: KS 2022/163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kristianstads kommun önskar anbud på framtagande av tillstånd för strandfodring vid två erosionsutsatta kuststräckor.
Uppdraget består av ett antal delmoment såsom exempelvis genomförande av undersökningar, samråd, framtagande av miljökonsekvensbeskrivning, teknisk beskrivning och kontrollprogram, inlämning till tillsynsmyndighet och domstol samt huvudförhandling.
Leverantören ska processleda arbetet med att utföra de undersökningar, utredningar, sammanställningar, beskrivningar, samråd, tillståndsansökningar och domstolsprocesser som krävs för att få strandfodra vid södra Täppet och södra Äspet.
Tillståndsansökningarna ska motsvara de krav som ställs på sökanden från tillsynsmyndighet och domstol. Arbetet ska ske i nära samverkan med Kristianstads kommun genom löpande avstämningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71541000 Byggteknisk projektledning, 79100000 Juridiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen