Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljudkonsult
Referensnummer: 21/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kombo-ramavtal för tekniska konsulttjänster avseende ljudkonsulter (akustik) enligt LOU kap 7 § 7 med rangordning och förnyad konkurrensutsättning.
Exempel på tjänster som ska kunna avropas är inom:
— samhällsbuller och industribuller
— byggnads och rumsakustik
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 90742000 Tjänster med avseende på buller, 90742100 Bullerkontroll, 90742200 Bullerskydd, 90742300 Bullerövervakning, 90742400 Rådgivning med avseende på buller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen