Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konkurrensutsättning av DIS Tekniska konsulter 28086, VA-TEKNIK: Förstudie flytt av Kungsbergetsvattenverk
Referensnummer: SEAB 2021/132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Den här upphandlingen avser en förnyad konkurrensutsättning av ramavtalet/avtalsområdet: DIS Tekniska konsulter 28086, VA-TEKNIK. Uppdragets omfattning är att genomföra flödessimulering för att säkerställa hållbart uttag i befintliga råvattenbrunnar, flytt av befintlig produktionsutrustning, komplettera med ny utrustning samt genomföra omkoppling av distributionsledningarna. Upphandlingen avser projektledning samt tillhörande projektorganisation för genomförande av uppdraget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen