Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tåg i Bergslagen 2023
Referensnummer: 2021-66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Tåg i Bergslagen AB upphandlar kollektiv spårtrafik för trafikområde Tåg i Bergslagen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tåg i Bergslagen AB upphandlar kollektiv spårtrafik för trafikområde Tåg i Bergslagen. Trafiken utförs inom Örebro, Västmanland, Gävleborg och Dalarnas län.