230522-2022 - ResultatSverige-Huddinge: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fullservicebyrå
Referensnummer: UPP-2020/54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser att upphandla Ramavtal för Fullservicebyrå inom kommunikationstjänster. Upphandlingen av Fullservicebyrå inom kommunikationstjänster är ett verktyg för kommunikatörerna och hela organisationen att nå ut till de som bor och verkar i samt besöker Huddinge kommun. Kommunen arbetar idag med flera leverantörer inom olika delar av kommunikationsområdet och har med denna upphandling för avsikt att gemensamt upphandla dessa kommunikationstjänster. Målet och syftet är att teckna ramavtal med en leverantör av Fullservicebyrå inom kommunikation i form av strategisk rådgivning, grafisk produktion, filmproduktion och fotoproduktion.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning, 79960000 Foto- och tillhörande tjänster, 79961000 Fototjänster, 92100000 Film- och videotjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92111260 Produktion av informationsvideor, 92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 6 000 000 SEK (dock maximalt 12 000 000 SEK, vilket är takvolym för upphandlingen).