230614-2018 - ResultatSverige-Växjö: Träningsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandlings- och träningshjälpmedel
Referensnummer: 17RK1872
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37440000 Träningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser följande förskrivningsbara träningshjälpmedel för personer med funktionsnedsättning för användning i hemmet:
— Arm- och/eller bencykel manuell, avancerad. Till barn och vuxen.
— Arm- och/eller bencykel elektrisk, enkel. Till barn och vuxen.
— Arm- och bentränare elektrisk, avancerad. Till vuxen.
— Ståstöd med uppresningsfunktion, manuellt. Till ungdom.
— Ståstöd med små hjul. Till barn och ungdom.
— Ståstöd, abducerat stående. Till barn.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 37441300 Träningscyklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen