See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ö-hämtning, Insamling av hushållsavfall och latrin på öar i Västerås skärgård
Beskrivning: Denna upphandling syftar till att hantera allt hushållsavfall samt hantering av latrinkärl på Västerås Skärgårdar.
Intern identifierare: 2024/681-VMKF
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ö-hämtning, renhållning hos bofasta
Beskrivning: Uppdraget omfattar hämtning av hushållsavfall och latrinkärl på publika och bofasta platser på öar i Västerås skärgård.
Intern identifierare: 2024/681-VMKF-3
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Sanningsförsäkran och kvalificeringskrav
Beskrivning: Anbudsgivare kan uteslutas från deltagande ur upphandling om någon av uteslutningsgrunderna som anges i 13 kap 1-3 §§ LOU föreligger, under förutsättning att det har betydelse för uppdragets fullgörande.
Intern identifierare: 2024/681-VMKF-4
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Egenförsäkran
Beskrivning: Genom att lämna in en egen försäkran ger leverantör en formell förklaring om att ingen uteslutningsgrund enligt 13 kap 1-3 §§ LOU föreligger och att alla ställda kvalificeringskrav är uppfyllda. Om leverantör lämnar egenförsäkran nedan innebär det att efterfrågad bevisning ska lämnas in efter att beställaren så anmodar.
Intern identifierare: 2024/681-VMKF-2