230690-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnader för RoRo och Livsmedelsverk
Referensnummer: 2018-01224/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
II.1.4.
Kort beskrivning
I Stockholm Norvik Hamn erfordras en Huvudbyggnad för Roro-hamnen. Huvudbyggnad Roro innehåller kontor för 3 rederier med en gemensam vänthall och chaufförstoaletter. Tekniska utrymmen är lokaliserade på den övre våningen. Byggnaden är knapp 600 kvm och består av stålstomme och väggar av sandwichelement.
Det erfordras även en gränskontrollstation där Livsmedelsverket kan utföra sina kontroller för containerhamnen. Byggnaden innefattar personalutrymmen, godsmottagningshallar och inspektionsrum. Tekniska utrymmen är lokaliserade på den övre våningen. Byggnaden är ca 670 kvm och består av stålstomme och väggar av sandwichelement.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen