230697-2022 - ResultatSverige-Laholm: Hantering av ofarligt avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning, behandling och slutligt omhändertagande av matavfall
Referensnummer: SBN 2021-292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende mottagning, behandling och slutligt omhändertagande av källsorterat matavfall insamlat i kommunen.
Det källsorterade matavfallet är lättnedbrytbart organiskt hushållsavfall.
Omfattning
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Kommunen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är ca 4 000 000 SEK.
Takvolym under avtalstiden inklusive option är 4 400 000 SEK. Om ramavtalens omsättning uppgår till takvolymen har UM rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts dessförinnan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513100 Disponering av hushållssopor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen