230762-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildhanteringssystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala län.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ett system för digital bildlagring, bearbetning, dokumentation och kvalitetssäkring av Ultraljudsundersökningar av hjärta och kärl utförda på vuxna vid Akademiska sjukhuset. Undersökningarna utförs och granskas till största del på avdelningen för Klinisk Fysiologi samt Kärllab men även Thorax, CIVA, Medicinmottagningen vid Lasarettet i Enköping m.fl. är användare av systemet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48180000 Medicinsk programvara, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48328000 Programvara för bildbehandling, 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.