230789-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vårdutbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vårdbiträde AUB
Referensnummer: Af-2023/0042 2478
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80561000 Vårdutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning mot yrket Vårdbiträde, diarienummer Af-2023/0042 2478.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Denna utbildning avser att möta arbetsmarknadens behov av utbildad vård och omsorgspersonal i landet. Samhället står inför stora utmaningar gällande kompetensförsörjning inom vård och omsorg. Det ställs allt högre krav på kompetens och dokumentation vilket har det lett till brist av utbildad personal inom vård och omsorg. Det har lett till att branschen lyft fram en tydligare kompetensprofil för vårdbiträden i syfte att lyfta fram och avlasta andra yrkesgrupper. Utbildningen ska även kunna användas till att utbilda vårdpersonal inför ex. anställning som personlig assistent eller där det finns ett behov och upprättat samarbete med rekryterade företag.
Det kan under pågående avtal uppkomma behov av utbildning på ytterligare orter i landet utöver de som finns med i denna upphandling. Arbetsförmedlingen kan därför komma att senare upphandla ytterligare Vårdbiträdesutbildning för att kunna tillgodose behovet för nya tillkommande orter.
Ramavtalstid och optioner
Preliminär Avtalsstart är från och med 2023-07-01 till och med 2024-06-31, under förutsättning att upphandlingen inte överprövas.
Arbetsförmedlingen har därefter rätt att förlänga avtalet tre gånger med upp till 12 månader per förlängning med oförändrade villkor. Den sammanlagda maximala avtalstiden kan därmed uppgå till fyra år. Arbetsförmedlingen meddelar leverantören senast fyra månader innan avtalstiden går ut om avsikt finns att förlänga avtalet. Förlängning av avtalen sker på samma villkor som grundavtalen. Dock kan smärre förändringar av innehållet komma att göras för att svara mot förändrade marknadsbehov. Priset skall justeras med Omsorgsprisindex (OPI) vid varje eventuell förlängning.