230811-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementkonsulter
Referensnummer: SDA2019-00340
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia avser att upphandla Managementkonsulter för att strategiskt utveckla och effektivisera Swedavias verksamhet och organisation.
Följande ramavtalsområde ingår i upphandlingen:
A. Organisationsutveckling
— Verksamhets- och organisationsutveckling
— Förändringsledning
— Verksamhetsstyrning
— Processorientering
B. Affärsutveckling
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Organisationsutveckling
Del nr: Organisationsutveckling
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Affärsutveckling
Del nr: Affärsutveckling