230825-2022 - ÄndringSverige-Eksjö: Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd Fastighetssystem
Referensnummer: 22/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Eksjöbostäder AB (upphandlande myndighet) genomför upphandling avseende Fastighetssystem.
Målet med upphandlingen är ett modernt, säkert och webbaserat fastighetssystem som ger förutsättningar för förbättrad funktionalitet samt effektivare och säkrare arbetssätt hos Eksjöbostäder AB och Eksjö Kommunfastigheter AB. Fastighetssystemet som efterfrågas kan vara antingen en On-Prem eller som en SaaS-tjänst hos en extern driftleverantör.