230849-2023 - ResultatSverige-Varberg: Upplysta skyltar och namnskyltar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar och uppmärkning
Referensnummer: KS23/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar beställarens behov av skyltar såsom hänvisningsskyltar för inomhus-och utomhusbruk, taktila skyltar, evenemangskyltar, montering och demontering etc. samt till en viss del projektering och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928472 Skyltar, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående års (2018-05-31 -- 2022-05-31) volym var ca 4 800 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Varbergs Fastighetsaktiebolags volym beräknas vara ca 800 000 SEK under den kommande avtalstiden.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav varor som avropas.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) leverantörer som uppfyller samtliga krav och har det lägsta priset.
Avrop kommer att ske genom rangordning upp till 5000 SEK.
Vid ett värde beräknat till över 5000 SEK kommer förnyad konkurrensutsättning att ske.
Takvolym för ramavtalet uppgår för Varbergs Kommun till 5 760 000 SEK och för Varbergs Fastighetsaktiebolag del 960 000 SEK.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.