Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncessionsupphandling Cafe och restaurang Sky City
Referensnummer: SDA 2019-00451
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av Café och restaurangverksamhet i Sky City på Arlanda. Koncessionshavaren ska bedriva en Café och restaurangverksamhet som tillhandahåller såväl ett klassiskt caféutbud som en fusion av internationella maträtter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen