230927-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Brandskyddstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sotning och brandskyddskontroll
Referensnummer: UHN.2019.88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenörens åtagande gäller Värnamo kommun.
Åtagandet omfattar lagstadgad rengöring/sotning och brandskyddskontroll inom kommunen. Entreprenören ska utföra uppdraget enligt Lag (2003:778) om skydd mot olyckor och Förordning (2003:789) om skydd mot olyckor.
Undantaget är de objekt där kommunen medgivit fastighetsägare att själv utföra eller låta annan utföra rengöring (sotning) på den egna fastigheten.
Entreprenören ska följa Myndigheten för samhällsskydd och beredskaps föreskrifter och allmänna råd vad avser genomförande och frister och i övrigt följa gällande lagar, förordningar och andra av myndigheter utfärdade bestämmelser som äger tillämpning på entreprenörens verksamhet.
Uppdraget ska utföras enligt kommunens Bilaga 1 - Arbetsordning för rengöring (sotning) och brandskyddskontroll gällande Värnamo kommun.
Entreprenören har inte rätt att säga upp avtalet om antalet objekt ändras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75251110 Brandskyddstjänster, 90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen