230937-2021 - ÄndringSverige-Enköping: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samhällsbetalda persontransporter
Referensnummer: TF2020/896
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun, Samhällsbyggnadsförvaltningen upphandlar särskilda persontransporter med taxi och specialfordon. I upphandlingen ingår färdtjänst, skolskjuts och transport mellan särskilda boenden och arbetsträning mm.
Utöver detta ingår beställningscentral och kommunen har för avsikt att teckna avtal med en leverantör.