230951-2018 - PlaneringSverige-Linköping: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande avseende upphandling av express- och regiontrafik i Östergötland
Referensnummer: 2018/0277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
OBS! Upphandlingen planeras att genomföras genom ett förhandlat förfarande enligt lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF).
Upphandlingen omfattar i huvudsak express- och regiontrafik i Östergötland. Trafikvolymen för avtalsår 2017/2018 i nuvarande avtal är 6 547 800 tidtabellskilometer fördelat på 72 fordon, vilka förnärvarande är stationerade i Motala, Linköping, Åtvidaberg, Kisa, Norrköping och Valdemarsvik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Observera att detta är en förhandsannons. Upphandlingen beräknas att påbörjas under sommaren/hösten 2019.
Upphandlingen omfattar i huvudsak express- och regiontrafik i Östergötland. Trafikvolymen för avtalsår 2017/2018 i nuvarande avtal är 6 547 800 tidtabellskilometer fördelat på 72 fordon, vilka förnärvarande är stationerade i Motala, Linköping, Åtvidaberg, Kisa, Norrköping och Valdemarsvik. Upphandlingen planeras att genomföras genom ett förhandlat förfarande enligt lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF).