2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänster för slam och oljeavskiljare
Beskrivning: Ystads kommun avser att genomföra en upphandling avseende tjänster för tömning, transport och omhändertagande av slam samt tömning och kontroll av oljeavskiljare inom kommunens verksamheter. Uppdraget omfattar planerade och akuta insatser. I uppdraget ingår även provtagning och analys av utgående vatten för några av avskiljarna för att säkerställa tillsynskrav och deras funktion. Syftet med upphandlingen är att säkerställa en miljöriktig, säker och kostnadseffektiv hantering av slam och avfall från oljeavskiljare, i enlighet med gällande lagstiftning och miljökrav. Leverantören ska ha erforderliga tillstånd, kompetens och resurser för att utföra uppdraget samt kunna tillhandahålla dokumentation och rapportering enligt kommunens krav. Upphandlingen planeras att genomföras enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Intern identifierare: 25-297
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Grundmall upphandling
Intern identifierare: 1868285-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Grundmall upphandling (1)
Intern identifierare: 1868389-1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering