231131-2017 - ResultatSverige-Halmstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokaler till lägenheter.
Referensnummer: HFAB 2017/0206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Målsättningen med HFAB:s upphandling är att finna en generalentreprenör som samarbetspartner i arbetsprocessen strategisk partnering för flera projekt under en längre tid. Vår avsikt är att fram till och med 2019 färdigställa cirka 40 lokaler till lägenheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211341 Byggnation av lägenheter, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen