231147-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolkar
Referensnummer: UPP 2.3.3-2018/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning.
Malmö universitet söker teckenspråkstolkar, dövblindtolkar samt skrivtolkar för studenter antagna vid Malmö universitet där även program som ges på Campus Varberg och Trelleborg ingår. Lunds universitet söker teckenspråkstolkar, dövblindtolkar samt skrivtolkar för studenter antagna vid Lunds universitet inklusive Campus Helsingborg.
Uppdraget innebär att tolka föreläsningar, gruppövningar m.m. främst på svenska men även på engelska och danska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär att tolka föreläsningar, gruppövningar m.m. främst på svenska men även på engelska och danska. Uppdraget innefattar också nödvändigt förberedelsearbete och inläsning och extra förberedelse vid exempelvis uppsatsopponering och seminarier. Två tolkar krävs för ett enskilt uppdrag och student. Lärosätet vill understryka att bemanningens volym bör vara sådan att en tolk kan vara huvudtolk för en student då det är av största vikt vid examination, opponering m.m. att taltolkningen fungerar, vilket förutsätter kontinuitet.
Anbud skall lämnas för en komplett tolkförmedling inklusive samordning/schemaläggning och annat administrativt arbete som krävs för förmedlingens fullgörande.
Antalet studenter i behov av teckenspråkstolkning varierar över åren och det är precis efter att antagningsbeskeden är klara för terminen som man vet hur det kommer att se ut för det närmaste året/åren. Vissa studenter kanske inte slutför sina studier vilket också påverkar behovet av tolkar på ett sätt som är svårt att förutsäga.
Behovet finns dock alltid i större eller mindre omfattning och det är av största vikt att det är en kontinuitet i bemanningen dels för respektive berörd student, dels för de tolkar som ska arbeta tillsammans med studenterna. Det är också av stor vikt att personkemi fungerar mellan alla parter då det i flera avseenden handlar om ett samarbete mellan studenten och tolkarna.
Det krävs också att den som tolkar kan anpassa sin arbetstid efter studentens behov och på egen hand arrangera sin arbetssituation på både kort och lång sikt i samarbete med den andre som tolkar åt samma student. Det krävs självständighet och flexibilitet hos de tolkar som ska arbeta med teckenspråkstolkning i högskoleverksamhet.
Volymer för respektive lärosäte.
Malmö universitet.
2015: 1 256 302 kr
2016: 1 363 389 kr
2017: 2 033 171 kr
Lunds universitet.
2015: 1 564 368 kr
2016: 2 129 612 kr
2017: 3 910 924 kr
Köparen förbinder sig inte att avropa/köpa en viss volym, utan säljaren är skyldig att leverera det verkliga behovet.