23116-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Infusionspumpar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infusionspumpar
Referensnummer: 2020/00252
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33194110 Infusionspumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp och leverans av 200st. volympumpar, 200st. sprutpumpar, racksystem, tillhörande förbrukningsmateriel för successiva avrop. Installation, konfiguration av nya infusionspumpar, mjukvarulösningar, omhändertagande av uttjänta infusionspumpar, reservdelar, dokumentation och utbildning för användare och MT-tekniker ska ingå i upphandlingen.
Se bifogat underlag för information om tillhörande optioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 850 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33194100 Utrustning för infusion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen