231278-2023 - ÄndringSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kombi-lab och Genomlysningssystem till nya akutsjukhuset i Västerås (NAV)
Referensnummer: IN-IN23-0103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland avser genom aktuell upphandling teckna avtal med en (1) leverantör avseende ett kombi-lab bestående av ett stycken röntgenangiografissystem och en datortomograf (DT) samt ett stycken genomlysningssystem som option. De båda systemen planeras ha gemensamt manöverrum men separata teknikrum i enlighet med beskrivna objekt 1 och 2 i bilaga 1 Kravspecifikation.