Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Gävleborg – möjlighet att lämna på mindre områden.
Referensnummer: 5980
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ett urval av enstaka varugrupper och produkter till främst kommunernas storköksverksamheter och Region Gävleborgs folkhögsskolor. Produkterna som förekommer i denna upphandling kommer även att ingå i den större upphandlingen av livsmedel som kommer att annonseras under hösten 2017.
I denna upphandling är det möjligt att lämna anbud och få avtal på bara enstaka kommun eller del av kommun. Du som anbudsgivare anger var du har möjlighet att leverera. Tilldelning sker främst på positionsnivå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Livsmedel Gävleborg – möjlighet att lämna på mindre områden
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen