23135-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uniform prehospital vård/ambulanssjukvård (Ambulanskläder och skyddsutrustning)
Referensnummer: 2022-207
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser successiva leveranser av uniform prehospital vård/ambulanssjukvård (Ambulanskläder och skyddsutrustning) till Region Kalmar läns prehospital vård/ambulanssjukvård enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten. Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen är uppdelad i olika produktgrupper, Stationskläder, Yttre larmställ, Räddningshjälm, Utrustningsbälte och Skyddshandskar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen