Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster
Referensnummer: 2022-3096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för konsulttjänster. De kompetensområden som DIGG har behov av är bl.a. projektledare, IT-arkitekt, utvecklare, verksamhetsutvecklare, utredare,
IT-säkerhet, analytiker, webbtillgänglighet, kravfångare och öppna data.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72300000 Datatjänster, 72800000 Tjänster för datorloggning och -provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
DIGG har under 2021 avropat från detta ramavtal till ett värde av ca 70 Mkr.
DIGG har bl.a. behov inom följande kompetensområden:
ProjektledareIT-arkitektUtvecklareVerksamhetsutvecklareUtredareIT-säkerhetAnalytikerWebbtillgänglighetKravfångareÖppna data
Ramavtal avses att tecknas för 2 +1+1 år.